Około 70 procent osób po amputacji musi żyć z bólem fantomowym. Istnieje wiele opcji leczenia, ale nie ma gwarancji na wyleczenie.

Ból fantomowy jest porównywalny do bólu zęba, ale gorzej. Wrażenia można przyrównać do ostrego noża, który stale zanurza się w skórze. Bóle te są ściśle związane z bólem kończyn i doznaniem fantomowym. Teoretycznie te trzy kategorie bólu różnią się od siebie. Definicja bólu i jego pochodzenia:
O ile ból kończyn ogranicza się do samej kończyny, to jest to, o ile chodzi o uczucie fantomowe, "odczucia, jak gdyby amputowana kończyna była wciąż obecna. Nadal czujemy arkusz, który dotyka palców u nóg lub w jakiej pozycji znajduje się ramię".
Ból fantomowy objawia się na wiele różnych sposobów. "Przez większość czasu jest uczucie pieczenia lub smukłości w brakującej kończynie, lub elektryczny ból lub skurcze. Czasami czujesz ból, który jest trudny do zdefiniowania lub czuje się niekomfortowo. Dowolna możliwa do wyobrażenia forma jest możliwa. Najgorsze jest to, że nie możesz zrobić nic przeciwko temu, jak dotykanie, drapanie lub masowanie, ponieważ członek już tam nie ma ".
 "Ból pojawia się w obszarze mózgu, w którym członek jest reprezentowany w mózgu". Ci, którzy mieli udar mogą również doświadczać bólu fantomowego. Zjawisko bólu fantomowego dotyka około 70 procent osób po amputacji.
 Pochodzenie bólu fantomowego i pamięci bólu w następujący sposób: "To tak, jakbyśmy mieli poczucie integralności ciała. To wyjaśniałoby, dlaczego ludzie, którzy nie mają kończyny, mogą rozwinąć sensację w jednym końcu, nawet jeśli ta kończyna już nie istnieje lub nigdy nie istniała. Nasze ciało postrzega siebie jako całość, kompletną. Osoba wysyła sygnały do ​​brakującego elementu i nie otrzymuje odpowiedzi. Powtarza tę operację bez przerwy, dopóki nie odczuwa tego braku sygnału jako rany, i wreszcie odczuwa ból, który chroni go przed dalszymi obrażeniami. Brak sygnału trwa, a my rozwijamy jego pamięć ".
 Nie należy czekać przed leczeniem bólu, który pojawia się wkrótce po amputacji, aby zapobiec utrwalaniu się bólu.
Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt