Około 10% kobiet w ciąży jest podatnych na bóle głowy lub migreny podczas ciąży.

Bóle głowy związane z ciążą nie mają szczególnych cech, z tym że mogą występować nieco częściej we wczesnej ciąży. Mają odróżniać się od migrenowych bólów głowy, intensywnych bólów głowy, które zazwyczaj dotykają tylko połowy głowy, z uczuciem napięcia za okiem i jego dyskomfortem: nudnościami, zaburzeniami w widzeniu, nietolerancją na światło. Jeśli jesteś podatna na migreny, możesz doświadczyć jednego lub więcej epizodów w pierwszym trymestrze ciąży.
Ostrzeżenie: jeśli bóle głowy mnożą się pod koniec ciąży, jeśli towarzyszy im szum w uszach, zaburzenia widzenia, obrzęki, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem. Może to być oznaką toksyczności ciąży. Na obowiązkową konsultację trzeba również zgłosić się w przypadku gorączki, wymiotów lub zawrotów głowy związanych z bólem głowy. Ciąża powoduje wielki wstrząs organizmu. Objętość krwi znacznie wzrasta, powodując duże zmiany w ciśnieniu krwi, co powoduje mniej lub bardziej wyraźne bóle głowy. Jest to szczególnie widoczne w pierwszym kwartale. Hormonalny ciężar tego okresu jest kolejnym czynnikiem obciążającym. Zmęczenie, stres również mają wpływ na wszelkie dolegliwości. Po pierwsze, spróbuj zidentyfikować okoliczności, w których pojawiają się twoje bóle głowy - zmęczenie, stres, hałas, przegrzane lub zadymione powietrze, głód, złe ułożenie, długie siedzenie przed komputerem, które powoduje sztywność karku, zbyt ciężki posiłek, itp. Odpoczynek, relaks, dawka świeżego powietrza są mile widziane... we wszystkich przypadkach.
Jeśli ból głowy utrzymuje się lub zwiększa się liczba napadów, porozmawiaj z lekarzem, który sprawdzi Twoje ciśnienie krwi. Nieżyt nosa może również być przyczyną tych bólów głowy.
W przypadku migreny najpierw stosujemy kilka prostych czynności: odpoczynek, stosowanie zimnych okładów na głowie. Jeśli od dawna cierpiącą na migrenę, należy skonsultować sie z lekarzem i ustalić metody leczenia, specjalne dla kobiet w ciąży.

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt