Wielu ekspertów twierdzi nawet, że prawie 30% pacjentów z rakiem nie ma leków, które mogłyby im pomóc w zmniejszeniu cierpień. W tej dziedzinie należy wprowadzić ulepszenia, ponieważ nie można zaakceptować, że pacjenci nadal cierpią z powodu tej choroby, ponieważ przepisane leki przeciwbólowe nie zawsze są wystarczające, aby im pomóc. Konieczne jest dalsze prowadzenie konsultacji przeciwbólowych w szpitalach, niestety wciąż zbyt mało, ponieważ są one często uważane za działania, które są zbyt nieopłacalne.

Pacjenci cierpiący na raka mają okresy, w których ból jest ciężki i trudny do wytrzymania. Chorzy muszą wiedzieć, że nie można już dłużej cierpieć, a członkowie personelu medycznego są coraz bardziej świadomi, że nie pozwalają odczuwać bólu u pacjenta. W rzeczywistości wiele terapii jest dostępnych dla pacjentów w celu ich złagodzenia. Słuchanie i rozumienie bólów pacjenta i dokładanie wszelkich starań, aby je poprawić, jest teraz częścią opieki nad pacjentem cierpiącym na tę chorobę. Największe badanie bólu u 4824 pacjentów z rakiem, European Pain In Cancer (EPIC), przeprowadzone w 12 krajach europejskich i opublikowane w czerwcu 2007 r., Ujawniło, że:
 • 68% ludzi jest zakłopotanych w codziennym życiu, co uniemożliwia im prowadzenie normalnego życia
 • 27% jest zmuszonych do zaprzestania pracy z powodu nieznośnego bólu.
 • 62% cierpi z powodu umiarkowanego do silnego bólu
 • 38% z nich twierdzi, że ból jest nie do zniesienia
 • 72% uważa, że ​​osoby wokół nich nie mogą ich zrozumieć
 • 26% uważa, że ​​ich lekarz nie zawsze pyta ich, czy cierpią
 • 22% otrzymuje wystarczająco silne opiaty
  Leczenie bólu należy rozważyć równolegle do przyczyny. Można zaproponować leczenie w zależności od intensywności bólu:
  Środki przeciwbólowe pierwszego poziomu: niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol Środki przeciwbólowe na poziomie 2: słabe opioidy Środki przeciwbólowe na poziomie 3: silne opioidy, takie jak morfina. Dobra wiadomość. Obecnie eksperymentuje się z nowymi formami podawania morfiny, nosowo lub dziąsłowo. Zmniejszą ból w ciągu kilku minut, podczas gdy pompa morfinowa może zwolnić w ciągu około 15 do 20 minut.
Nie wahaj się porozmawiać o swoim bólu i odważ się podejść do personelu pielęgniarskiego. Pacjenci nie mogą już dziś cierpieć z powodu leczenia, którym dysponują lekarze.
 
Na podstawie: „Patofizjologia i klasyfikacja bólu” Jan Dobrogowski, Renata Zajączkowska, Julian Dutka, Jerzy Wordliczek:
I stopień – przy bólu o niewielkim nasileniu - lekiem z wyboru są analgetyki nieopioidowe - do których zalicza się: paracetamol, metamizol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak) + ewentualnie lek wspomagający
II stopień – słaby lek opioidowy - tramadol, kodeina, dihydrokodeina + ewentualnie analgetyki nieopioidowe z I stopnia drabiny + ewentualnie lek wspomagający
III stopień – przy bardzo silnych bólach -silny lek opioidowy - morfina (podawana podskórnie/doustnie), fentanyl w postaci systemu transdermalnego (plastry), buprenorfina, oksykodon + ewentualnie analgetyki nieopioidowe z I stopnia drabiny + ewentualnie lek wspomagający.
Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt