Ból neuropatyczny  to przewlekły ból wynikający z uszkodzenia nerwów. Może to być spowodowane wieloma chorobami lub stanami. Ból neuropatyczny dotyka do 26 milionów ludzi na całym świecie. Ból neuropatyczny może wpływać na duże obszary ciała lub ograniczać się do mniejszego obszaru. Nazywa się to miejscowym bólem neuropatycznym.

Jakie są przyczyny bólu neuropatycznego?
Ból neuropatyczny może wystąpić przy braku oczywistych przyczyn, takich jak wypadek, uraz, oparzenie chemiczne, .... Istnieje kilka zewnętrznych okoliczności, które mogą bezpośrednio uszkodzić nerwy i wywołać ból neuropatyczny, takie jak:
  •      Amputacja kończyny (ból fantomowy, ból kikuta)
  •      Chirurgia (ból blizn, ból pooperacyjny)
  •      Uraz lub wypadek
Ból neuropatyczny jest również częstym powikłaniem innych chorób, w tym półpasiec lub infekcja wirusem półpaśca (neuralgia popółpaścowa lub NPZ), zakażenie HIV, cukrzyca (polineuropatia cukrzycowa lub PND), stwardnienie rozsiane w łatach lub uciskach nerwów lędźwiowych (Lumbosciatica).
Ból neuropatyczny jest przewlekłym zaburzeniem bólowym często opisywanym przez pacjentów z objawami takimi jak "kłucie", "pieczenie" lub "kłucie". Może być również odczuwane jako "mrowienie". Ponadto pacjenci z bólem neuropatycznym mogą odczuwać takie objawy, jak allodynia (gdy zwykle bolesna stymulacja staje się bolesna, na przykład łagodny kontakt lub otarcie odzieży) i hiperalgezja (gdy łagodne lub umiarkowany powoduje silny ból).
Ból neuropatyczny jest często trudny do zdiagnozowania, co prowadzi do niewłaściwego postępowania przez wiele miesięcy lub lat. Prawidłowe i wczesne rozpoznanie jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednie postępowanie i złagodzić objawy bólu neuropatycznego. Dlatego ważne jest, aby pacjenci opisali swoje objawy w sposób jak najbardziej precyzyjny i szczegółowy dla lekarza. W ramach tego procesu diagnostycznego lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i zadadzą pytania dotyczące objawów i historii medycznej pacjentów.
Istnieją zabiegi i ważne jest, aby działać. Czy odczuwasz objawy, które nazwałbyś "oparzeniem", "smukłością" lub "żądłem"?
Czy masz wrażliwą skórę i / lub masz uczucie mrowienia?
Jeśli cierpisz na chroniczny ból i uważasz, że może to być ból neuropatyczny, zalecamy wypełnienie "kwestionariusza bólu" i skonsultowanie się z lekarzem. Kwestionariusz jest narzędziem usprawniającym komunikację między pacjentami i lekarzami, pomagając lekarzowi w dokładnym diagnozowaniu bólu. Aby to zrobić, konieczne będzie dokładne opisanie bólu, jaka część jego ciała występuje i czy są wyzwalacze. Aby przygotować się do konsultacji w gabinecie lekarskim, pacjenci muszą dokładnie wypełnić "kwestionariusz dotyczący mojego bólu", wydrukować wyniki i omówić je z lekarzem. 
Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt