Osoby, które nigdy nie cierpiały na napięciowy ból głowy, nie wiedzą i często trudno im zrozumieć z czym zmaga się chory.

Jest to ból głowy, który prawdopodobnie powstaje z powodu nadmiernego skurczu mięśni szyi.  Ból odczuwany jest jako ciśnienie lub napięcie. Chorzy, w czasie konsultacji z lekarzem porównują swoje dolegliwości, twierdząc że czują się jakby nosili na głowie ciasną opaskę lub hełm, który kurczy się powodując dodatkowo promieniujący do szyi ból. Bardzo często ludzie zmagający się z napięciowym bólem głowy, wiążą soją dolegliwość z nadmiernym stresem. WHO szacuje, że w krajach, w których przemysł odgrywa znaczną rolę bóle napięciowe dotykają dwie trzecie dorosłych mężczyzn i ponad 80% kobiet! Jednak dla znacznej większości chorych, tego rodzaju dyskomfort jest sporadyczny, występujący z rzadką częstotliwością. Mniej niż 3% z nich cierpi na chroniczne bóle głowy, które są niemal codzienne, a nawet bardzo wyniszczające. Wrażenie nacisku odczuwalne jest po obu stronach głowy. Zwiększa się w ciągu dnia. Może mu towarzyszyć napięcie wokół oczu i ucisk mięśni szyi, ale w przeciwieństwie do migreny nie powoduje zaburzeń trawienia (nudności, wymioty). Mogą występować napięcia mięśni górnej części szyi i brak mechanizmów kontroli bólu. Ponieważ stres jest odpowiedzialny za wydzielanie katecholamin i glukokortykoidów, napięciowym bólom głowy mogą towarzyszyć zaburzenia snu, brak apetytu, ​​kolopatia, zaburzeniami koncentracji, objawy lękowe lub depresyjne. Tego typu bólom głowy towarzyszą bardzo liczne i zróżnicowane symptomy. Mogą być epizodyczne - mniej niż przez 15 dni w jednym miesiącu lub przewlekłe - ponad 15 napadów miesięcznie, na przestrzeni co najmniej 3 miesięcy. Kobiety z powodu słabiej rozwiniętych mięśni karku i hormony, częściej niż mężczyźni cierpią z powodu napięciowego bólu głowy. Kobiety mają też niższy próg wrażliwości na ból niż mężczyźni. Przewlekłe bóle głowy można leczyć, a lekarz prowadzący diagnozuje napięciowy ból głowy, po wyeliminowaniu wszystkich innych możliwych przyczyn bólu głowy.
Zapraszamy do naszej kliniki. Długi i wnikliwy wywiad to podstawa pracy nad bólem. Musimy poznać jego źródło, by wyjść od pracy nad przyczyną. Kierujemy do właściwych specjalistów różnych dziedzin.
   

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt