Dyskopatia lub choroba zwyrodnieniowa dysku to proces postępującego pogorszenia krążka międzykręgowego, jego usztywnienia, wysuszenia i osadzenia. Jest to zatem przedwczesne i / lub przyspieszone starzenie się dysku. Choroba dysku może wystąpić na każdej płycie. Gdy choroba dyskowa pojawia się na dysku w okolicy lędźwiowej, nazywa się ją dyskiem lędźwiowym lub dyskiem zwyrodnieniowym kręgosłupa lędźwiowego. Kiedy dyskopatia występuje na dysku w rejonie grzbietowym, mówimy o dyskopatii grzbietowej. Wreszcie, dyskopatia może wystąpić w okolicy szyjki macicy: dyskopatii szyjnej.

Dysk najczęściej narażony na chorobę zwyrodnieniową dysku to dysk zlokalizowany pomiędzy kręgami l5 i s1: choroba dyskowa l5 s1. Choroba dyskowa 14 jest również powszechna. Dyskopatia C5 c6 jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową szyjki macicy.
Kiedy dana osoba ma kilka dysków kręgowych w zwyrodnieniu, nazywa się chorobą dyskową. Kiedy proces degeneracji prowadzi do powstania asymetrycznego wybrzuszenia dysku, mówimy o dyskopatii występującej. Dyskopatia przedstawia wiele stadiów ewolucji i przechodzi od umiarkowanej dyskopatii do zaawansowanej dyskopatii aż do ostrej dyskopatii. W niektórych przypadkach krążek kręgowy może całkowicie zniknąć.
Bezczynność fizyczna jest jedną z przyczyn choroby zwyrodnieniowej dysku, jest oczywiste, że ćwiczenia fizyczne mogą przyczynić się do poprawy stanu chorego. Ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści; Lepsze krążenie krwi i dotlenienie tkanek umożliwia optymalne nawodnienie grzbietowej okolicy i krążków międzykręgowych. Utrata masy ciała, która często towarzyszy regularnej aktywności fizycznej, może również pomóc zmniejszyć obciążenie krążków międzykręgowych. Wybierz łagodniejsze ćwiczenia, takie jak pływanie, joga, spacery i jazda na rowerze, upewniając się, że nosisz odpowiednie obuwie, aby uniknąć pogorszenia się choroby dysku.
Doustne i wstrzykiwane leki mogą odgrywać ważną rolę w leczeniu bólu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową dysku. Środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen, środki zwiotczające mięśnie, środki przeciwzapalne i opioidy są często stosowane w celu złagodzenia bólu pleców. Środki przeciwzapalne można przyjmować doustnie (tabletki), miejscowo (na przykład żel diklofenak) lub przez wstrzyknięcie. Wstrzyknięcie skutecznych roztworów kortykosteroidów bezpośrednio do bolesnego obszaru jest znane jako infiltracja. Chociaż na ogół skuteczne w krótkim okresie czasu, nie jest rozwiązaniem trwałym.
 
Czasami można zastosować ultradźwięki lub mikrofale, aby rozluźnić obszar grzbietowy lub lędźwiowy i poprawić przepływ krwi. Na tej samej zasadzie stosowanie ciepła może pomóc w złagodzeniu bólu poprzez poprawę krążenia krwi i rozluźnienie mięśni otaczających krążki międzykręgowe.
Fizjoterapia, osteopatia, kinezyterapia, chiropraktyka i masaże to różne formy terapii, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu w naturalny sposób. Manipulacje wykonywane przez profesjonalistów umożliwiają dopasowanie kręgów, rozluźnienie kolumny i otaczających mięśni lub rozluźnienie tkanek. Te metody niekoniecznie działają tak samo dla wszystkich; dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje fizyczne możliwości, dokładne źródło bólu i przekonania o alternatywnych terapiach.
Sztuczne dyski (artroplastyka)
Umieszczenie sztucznego dysku przez operację może być konieczne, gdy krążek międzykręgowy staje się zbyt uszkodzony. Proteza ta pełni tę samą rolę co dysk, to znaczy umożliwia ruchliwość kolumny, zachowując odpowiednią przestrzeń między innymi kręgami. Ta procedura zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe i przywraca wyrównanie kręgosłupa.
Artrodeza rdzeniowa
Ta procedura obejmuje spawanie dwóch kręgów za pomocą metalowych prętów, śrub i przeszczepów kostnych. Materiały te tworzą strukturę, która umożliwia połączenie sąsiednich kręgów w celu zmniejszenia bólu. Jednak ta procedura chirurgiczna zmniejsza elastyczność kolumny.
Dynamiczna stabilizacja
Klin może być umieszczony między dwoma kręgami, aby je nieznacznie rozprowadzić i zmniejszyć kompresję nerwu. Ta procedura jest zwykle minimalnie inwazyjna, co wskazuje, że uszkodzenie tkanki jest mniejsze. Żadna struktura nie jest usuwana podczas operacji, co pozwala na rozważenie innych opcji w przyszłości, jeśli będzie to konieczne. Ładownicę można na stałe zainstalować, ale można ją również wyjąć w późniejszej operacji.
  Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt