botoks, migrena

Nerw kulszowy

Nerw kulszowy atakuje zazwyczaj pośladek, uda, nogi, stopy, a nawet palce u stóp.
Termin "rwa kulszowa" jest powszechnie określany jako określający bóle odczuwane w przypadku zmian lub podrażnień tego nerwu. Termin lędźwiowo-łokciowy lub lumbago jest również używany, gdy przyczyna pochodzi od podrażnienia, w pobliżu kręgów. Może to być spowodowane infekcją nerwową, chorobą reumatyczną lub kompresją w wyniku procesu nowotworowego lub bardziej ogólnie, przepukliną dyskową położoną pomiędzy dwoma kręgami. Ten ból może rozciągać się od pośladków do stóp.
Rwa kulszowa może być przewlekła lub nawracająca i powoduje ból, taki jak wstrząsy elektryczne w obszarach unerwionych przez nerw kulszowy. Powód to najczesciej ucisk nerwu kulszowego, zwłaszcza w przypadku przepukliny dysku, obecności guza lub choroby neurologicznej. Stosowanie leków przeciwbólowych, miejscowe wstrzyknięcie kortykosteroidów, postępowanie fizjoterapeuty może pomóc złagodzić bolesne objawy.
W typowym bólu lędźwiowym pacjent odczuwa ból, który dotyka tylko jednej strony jego ciała, która promieniuje z dolnej części pleców, w kierunku pośladka, a następnie w kierunku tylnej części nogi, aby stopa. Po drodze odczuwa się wstrząsy elektryczne lub poparzenia. W zależności od dotkniętego korzenia nerwowego ścieżka bólu może się nieznacznie różnić.
Kiedy dochodzi do uszkodzenia korzenia L5, ból powstaje na pośladku, następnie przechodzi przez tylną część uda, następnie zstępuje w jego boczną część, przecina kolano w pozycji bocznej, a następnie przecina nogę, na poziomie zewnętrzny malleolus, a czasem kończy się na dużym palcu.
Jeśli zostanie dotknięty korzeń S1, ból przechodzi przez pośladek, a następnie dociera do tylnej części uda, kolana i nogi, a następnie przechodzi przez piętę i zewnętrzną krawędź stopy do 5. palca.
Rozmowa z pacjentem jest pierwszym krokiem do scharakteryzowania lokalizacji bólu, jego trybu pojawiania się, wyzwalania, poprawy lub okoliczności obciążających. Badanie kliniczne będzie szukać lokalizacji początkowego bólu w plecach i dokładnej ścieżki. Diagnoza może następnie zostać potwierdzona przez RTG kręgosłupa, tomografię komputerową lub MRI, które wskazują poziom bólu nerwów, a czasem wskazują przyczynę.
Odpoczynek nie jest już zalecany, z wyjątkiem pewnych sytuacji. Wznowienie działalności w umiarkowany sposób jest często wskazane.
Fizjoterapia może wzmocnić mięśnie pleców i zrelaksować ciało. Pomaga także nauczyć się unikać niebezpiecznych działań. Fizjoterapeuta zaleca również ćwiczenia, które można wykonać w domu.
Zapobieganie rwie kulszowej to między innymi unikanie podnoszenia ciężkich, budowanie mięśni w okolicy lędźwiowej i brzucha uniekanie przez długi okres czasu pozycji siedzącej. Zawsze pamiętaj, aby trzymać plecy prosto w pozycji siedzącej: w pracy, w samochodzie, przy stole, przed telewizorem itp.

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt