Neuralgia nerwu trójdzielnego występuje trzy razy częściej u kobiet, zwłaszcza po 50 roku życia.

Uważa się, że stwardnienie rozsiane powoduje od 2 do 3% nerwobólów na twarzy. W grę wchodziło pogorszenie osłonki mielinowej chroniącej nerwy. W większości przypadków są to dwustronne formularze dotyczące młodzieży.
Na początku bolesne drgawki mogą być łagodne i krótkotrwałe (kilka sekund). W miarę postępu choroby choroba postępuje, co prowadzi do zaostrzenia bólu i zwiększenia czasu trwania i częstości napadów. Nie ma bólu między każdym kryzysem. Z czasem te okresy remisji, które mogą trwać kilka miesięcy lub lat, stają się coraz krótsze.
Jednostronne bóle ostre wybuchy (z jednej strony twarzy), bardzo intensywne, podobne do porażenia prądem, kruszenie lub rozdarcie, które występują na krawędziach, żuchwy, gumy policzkach podbródek i rzadziej na czole. Ataki mogą trwać od sekund do minut.
Przeważnie spontaniczny ból, ale może również wystąpić w kontakcie z danym obszarze (zwanej strefie wyzwalania) twarzy (strefa wyzwalania) lub w pewnych okolicznościach: uśmiech, rozmowy, wydmuchać nos, golenie, zęby szczotki , żuć jedzenie, palić, spożywać kawę lub alkohol, lub w przypadku stresu, przeciągów lub zimna.
Ból tak intensywny, że pacjent musi przerwać jego aktywność. Po każdym bolesnym ataku następuje okres refrakcji trwający kilka minut, podczas którego strefa wyzwalająca pozostaje cicha, umożliwiając mu wznowienie aktywności.
Nawracające bolesne drgawki podobne do wstrząsów elektrycznych, powtarzające się w krótkich odstępach czasu (sto napadów dziennie w najcięższych przypadkach).
Możliwość dwustronnego zaangażowania, naprzemiennie wpływająca na każdą stronę twarzy. Sytuacja, która pozostaje rzadka.
Bolesne okresy, które mogą trwać przez kilka dni, tygodni, miesięcy lub nawet lat.
Nie ma znanego sposobu zapobiegania neuralgii twarzy.
Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt