Ostry ból, z definicji przejściowy, jest sygnałem alarmowym wskazującym na obecność zmiany z powodu urazu lub uczucia. Dostępne są skuteczne środki, aby zapobiec tym bólom po operacji.

Zapobieganie i leczenie bólu pooperacyjnego jest ważne ze względu na wygodę, ale także dlatego, że zmniejsza ryzyko powikłań, zwłaszcza u osób starszych, oraz długość pobytu w szpitalu. To zarządzanie skorzystało z rozwoju chirurgii ambulatoryjnej, co jest możliwe tylko wtedy, gdy ból jest pod kontrolą. Zapobieganie bólom jest tym bardziej uzasadnione, że można przewidzieć jego intensywność w zależności od rodzaju interwencji. Protokoły przeciwbólowe są ustalane, w zależności od operacji i osoby operowanej. Pod koniec procedury i przed przebudzeniem podaje się leczenie, które najczęściej polega na wstrzykiwaniu leków przeciwbólowych i prawdopodobnie morfinowych.
Po przebudzeniu, w przypadku niewielkich interwencji wymagających łagodnego lub umiarkowanego bólu, zwykle wystarcza stosowanie analgetyków 1 poziomu, paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Aspiryna jest przeciwwskazana, ponieważ zwiększa ryzyko krwawienia.
W przypadku silniejszych bólów stosuje się leki przeciwbólowe drugiego poziomu lub opioidy. W ostatnich latach często były one podawane zgodnie z zasadą analgezji kontrolowanej przez pacjenta. Pompy morfinowe umożliwiają pacjentowi kontrolowanie podawania samego leku, w granicach dawek zaprogramowanych przez lekarza. Doświadczenie pokazuje, że te krótkoterminowe leczenie nie wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Po interwencji uznanej za bardzo bolesną, czasami wykonuje się znieczulenie miejscowe przez wstrzyknięcie w pobliżu pnia nerwu miejscowego środka znieczulającego, które spowoduje długotrwałe znieczulenie operowanego regionu. Technikę tę można stosować na przykład po operacji ortopedycznej. W przypadku najbardziej intensywnych bólów można wykonać znieczulenie około-rdzeniowego - znieczulenie czaszkowe lub, najczęściej, znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega na wstrzyknięciu anestetyku lub morfiny w okolice rdzenia kręgowego. Cewnik można pozostawić w miejscu w celu powtórzenia wstrzyknięć i utrzymania analgezji przez kilka dni. Te techniki, bardzo skuteczne, są zwykle zarezerwowane dla ważnych interwencji. Ból pooperacyjny zwykle zaczyna ustępować po 12 do 24 godzin. Ich wytrwałość lub ponowne wystąpienie powinno być zgłoszone zespołowi medycznemu w celu znalezienia komplikacji, szczególnie zakaźnej.
  Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt