Bóle krzyża i rwa kulszowa dotykają 70% populacji. Rwa kulszowa jest bólem, który promieniuje do nogi wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego. Terminy "rwa kulszowa" lub "nerwobóle nerwu kulszowego" są również używane do określenia rwy kulszowej.

Nerw kulszowy (nazywany również nerwem kulszowym) jest najdłuższym nerwem w ludzkim ciele i tym o największej średnicy. Pochodzi z kilku gałęzi nerwowych kręgosłupa, zwłaszcza z korzeni ostatnich dwóch kręgów lędźwiowych (L4 i L5) oraz pierwszych 3 nerwów krzyżowych. Następnie kontynuuje swoją drogę na pośladku, na poziomie tylnej części nogi i jest podzielony na poziomie tylnej części kolana. Zapewnia w ten sposób zdolności motoryczne i wrażliwość tylnej części uda.
Nerw kulszowy jest zaangażowany w rwę kulszową odpowiedzialną za ból, który może rozprzestrzeniać się w trakcie jej trwania, tj. Pośladek, uda, nogi, stopy, a nawet palce u stóp.
Termin "rwa kulszowa" jest powszechnie określany jako określający bóle odczuwane w przypadku zmian lub podrażnień tego nerwu. Termin lędźwiowo-łokciowy lub lumbago jest również używany, gdy przyczyna pochodzi od podrażnienia nerwu w jego pochodzeniu, w pobliżu kręgów. Może to być spowodowane infekcją nerwową, chorobą reumatyczną lub kompresją w wyniku procesu nowotworowego lub, bardziej ogólnie, przepukliną dyskową położoną pomiędzy dwoma kręgami. Ten ból może rozciągać się od pośladków do stóp.
Rwa kulszowa może być przewlekła lub nawracająca i powoduje ból, taki jak wstrząsy elektryczne w obszarach unerwionych przez nerw kulszowy. Jest to spowodowane przez ucisk nerwu kulszowego, zwłaszcza w przypadku przepukliny dysku, obecności guza lub choroby neurologicznej. Stosowanie leków przeciwbólowych, miejscowe wstrzyknięcie kortykosteroidów, postępowanie fizjoterapeuty może pomóc złagodzić bolesne objawy.
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina dysku. Rwa kulszowa jest spowodowana wystającą przepukliną dysku znajdującą się pomiędzy ostatnimi 2 dyskami lędźwiowymi. Przepuklina dysków jest zwykle umieszczona pomiędzy dwoma kręgami lędźwiowymi (L4 i L5) lub między pierwszym kręgiem krzyżowym (S1) a ostatnim kręgiem lędźwiowym (L5) .Kręg międzykręgowy znajduje się pomiędzy każdym kręgiem w kręgosłupie. kręgosłupa. Jego rolą jest zapewnienie pewnej elastyczności szoku kręgosłupa i poduszek. Przepuklina dysku odpowiada nienormalnej projekcji tego krążka międzykręgowego.
W typowym bólu lędźwiowym pacjent odczuwa ból, który dotyka tylko jednej strony jego ciała, która promieniuje z dolnej części pleców, w kierunku pośladka, a następnie w kierunku tylnej części nogi, aby stopa. Po drodze odczuwa się wstrząsy elektryczne lub poparzenia. W zależności od dotkniętego korzenia nerwowego ścieżka bólu może się nieznacznie różnić.
Kiedy dochodzi do uszkodzenia korzenia L5, ból powstaje na pośladku, następnie przechodzi przez tylną część uda, następnie zstępuje w jego boczną część, przecina kolano w pozycji bocznej, a następnie przecina nogę, na poziomie zewnętrzny malleolus, a czasem kończy się na dużym palcu.
Jeśli zostanie dotknięty korzeń S1, ból przechodzi przez pośladek, a następnie dociera do tylnej części uda, kolana i nogi, a następnie przechodzi przez piętę i zewnętrzną krawędź stopy do 5. palca.
Rozmowa z pacjentem jest pierwszym krokiem do scharakteryzowania lokalizacji bólu, jego trybu pojawiania się, wyzwalania, poprawy lub okoliczności obciążających. Badanie kliniczne będzie szukać lokalizacji początkowego bólu w plecach i dokładnej ścieżki. Test zwany testem Lasègue powoduje ból, gdy noga pacjenta, leżąc w dół, jest stopniowo podwyższana. Diagnoza może następnie zostać potwierdzona przez RTG kręgosłupa, tomografię komputerową lub MRI, które wskazują poziom bólu nerwów, a czasem wskazują przyczynę.
Leczenie tych bólów rozpoczyna się od środków przeciwbólowych, NLPZ lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przeciwieństwie do całkowitego odpoczynku, który nie jest zalecany w przypadku neuralgii kulszowej, lekarz zaleca ruchy światła podczas sesji fizjoterapeutycznych. W niektórych przypadkach miejscowe zastrzyki kortykosteroidów poprawiają objawy. Podobnie, kilka przyczyn jest dostępnych w niektórych przypadkach do zarządzania chirurgicznego w celu rozprężenia korzenia nerwu. W ten sposób można wykonać laminektomię. Tylko twój lekarz jest w stanie doradzić najlepsze leczenie rwy kulszowej. Można przepisać kilka leków w celu zwalczania bólu i zapalenia dysku. Środki przeciwbólowe (aspiryna, paracetamol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (przeciwwskazane w przypadku wrzodów żołądka), leki przeciwbólowe klasy III (pochodne morfiny i opium). Leki zwiotczające mięśnie to leki zwiotczające mięśnie, które są również nazywane środkami zwiotczającymi mięśnie, które pomagają złagodzić przykurcze. Infiltracje kortykosteroidów należy korzystnie wykonywać pod kontrolą radiologiczną. Zawartość lędźwi, terapia kręgosłupa i trakcja są skuteczne w prawie 70% przypadków. Stary dogmat absolutnego odpoczynku jest obecnie dyskutowany przez specjalistów.
 
Odpoczynek nie jest już zalecany, z wyjątkiem pewnych sytuacji. Wznowienie działalności w umiarkowany sposób jest często wskazane. Aby dowiedzieć się więcej: Pozostań dłużej, gdy masz ból pleców. Lekarz doradzi ci uprawianie aktywności sportowej: pływanie w stylu grzbietowym jest często wymaganą czynnością.
Fizjoterapia może wzmocnić mięśnie pleców i zrelaksować ciało. Pomaga także nauczyć się unikać niebezpiecznych działań. Fizjoterapeuta zaleca również ćwiczenia, które można wykonać w domu. Sesje są załatwiane przez kasę chorych, na receptę lekarza. Te sesje są najczęściej polecane po bardzo bolesnym epizodzie.
Można zaproponować kompresję lędźwiową, instalację gorsetu lub pasa podparcia lędźwiowego. Noszenie klamrach przez kilka tygodni w niektórych sytuacjach pomaga zredukować intensywność bólu, aby utrzymać mięśni dolnej części pleców do odpoczynku i przyjąć dobrą postawę. Noszenie pasa podparcia lędźwiowego pomaga zapobiegać fałszywym ruchom i łagodzi napięcie kręgosłupa. Z drugiej strony, noszenie paska lub gorsetu pozwala również na kontynuowanie jego aktywności bez większych trudności.
Chirurgiczne leczenie w celu usunięcia przepuklina dysku jest czasami uważana przypadku niepowodzenia terapii lekowych regularnie monitorowanych przez 3 miesiące, w tym morfiny jak środki przeciwbólowe i / lub kortykosteroidów, w przypadku pogorszenia bolesnych zdarzeń lub rwa kulszowa osłabia lub, jeśli w końcu rwa kulszowa towarzyszą objawy nasilenia, jak w przypadku z rwą kulszową obezwładniającym niedowładów lub zaburzenia zwieracza na przykład.
Zapobieganie rwie kulszowej może przejść przez redukcję podnoszenia ciężkich, poprzez budowanie mięśni w okolicy lędźwiowej i z powrotem w ogóle, ale także brzuch przez firmę komfort materaca bardzo twarde, lub za pomocą zestawu do pisania na maszynie w pozycji podniesionej dla wydłużonych zajęć siedzących. Zawsze pamiętaj, aby trzymać plecy prosto w pozycji siedzącej (w pracy, w samochodzie, przy stole, przed telewizorem itp.).
  Powrót

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt