Popularną ze względu na swoje właściwości przeciwzmarszczkowe, toksynę botulinową stosuje się także z powodzeniem w leczeniu uciążliwych i przewlekłych bólów głowy i migrenie.

Rzeczywiście jej skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne i stała się nadzieją dla wielu chorych. Według różnych prac naukowych, wybitnych specjalistów z zakresu neurologii, toksyna botulinowa może stać się wkrótce ostatnią deską ratunku dla osób cierpiących na migrenę, pozostających w impasie.
Obecnie botox stosuje się w różnych wskazaniach: zez, mimowolne skurcze mięśni ... i oczywiście w kontekście zastrzyków estetycznych. W latach 90. niektórzy pacjenci usuwający zmarszki z twarzy, zauważyli po zabiegu skuteczne zanikanie migreny. Po tych obserwacjach naukowcy skupili się na tym tajemniczym zjawisku. W trakcie kilku badań udało się skutecznie leczyć setki migren opornych na tradycyjne terapie. Najnowsze wyniki zostały zaprezentowane na konferencji American Headache Society (AHS) w Chicago oraz International Headache Society (IHS) w Rzymie.
Dwa największe badania zostały przedstawione w odstępie trzech miesięcy. W czerwcu 2003 r. Dr Blumenfeld przedstawił swoje wyniki przeprowadzone na grupie 271 pacjentów z migrenami i innymi bólami głowy, z których trzy czwarte bezskutecznie próbowało wielu terapii. W tym badaniu 80% (z 217) pacjentów zgłosiło, że ich ból był mniej częsty, mniej intensywny lub jedno i drugie. 60,5% (164) zgłosiło dobre lub doskonałe osłabienie bólu, 19,5% (53) podkreśliło skuteczność w zwalczania bólu, a 20% całkowity brak bólu.
Zaprezentowane na międzynarodowym kongresie w Rzymie we wrześniu 2003 r., badanie dr. Ninana Mathew obejmowało 208 pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy oporne na wszystkie dotychczasowe terapie. Osoby badane, przez trzy lata poddawane byli regularnym wstrzyknięciom zastrzyków z botoksu. Wszyscy uczestnicy badania znaleźli pozytywne działanie zmniejszające częstotliwość i intensywność ich migreny. Już trzy miesiące po pierwszej iniekcji, nasilenie i częstotliwość migreny zmniejszyły się, a kolejne osłabinie napiecia i bólu pojawiły się po drugiej i trzeciej iniekcji.
Pomimo niezwykle zachęcających wyników, korzystny mechanizm toksyny botulinowej pozostaje tajemniczy. Toksyna może utrudniać przekazywanie komunikatu o bólu do mózgu, poprzez paraliżowanie aktywności nerwów czuciowych i rozluźnienie mięśni podskórnych, ale jest to tylko jedna z wielu hipotez.

Klinika Leczenia Bólu Głowy

Medic-r
ul. Poznańska 3
60-848 Poznań
medic-r.pl

Rejestracja telefoniczna

61 663 24 54

Kontakt